Jak sprawdzić autentyczność złotej biżuterii? Praktyczne porady

Złota biżuteria jest niezwykle elegancka i ponadczasowa, dlatego trudno wyobrazić sobie bez niej swoją garderobę. Klasyka gatunku, która ożywia każdą stylizację i można założyć ją niezależnie od okazji. Może się jednak zdarzyć, że masz wątpliwości co do jej autentyczności. Czy na pewno została wykonana z metalu szlachetnego? A może masz do czynienia z innym metalem, który ma tylko “udawać” złoto? Jak sprawdzić czy biżuteria jest złota? Sprawdź!

Sposoby na rozpoznanie, czy biżuteria jest ze złota

Jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na rozpoznanie złotej biżuterii jest sprawdzenie jej oznaczenia. Każdy wyrób biżuteryjny ze złota sprzedawany w Polsce musi posiadać wybitą próbę - jest to wymagane przez polskie prawo. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, ile czystego złota przypada na 1000 jednostek stopu. Warto pamiętać o tym, że złoto wymaga wzbogacenia o domieszki innych materiałów. Wynika to z ich dość miękkiej i plastycznej struktury.

I tak w salonach jubilerskich możesz znaleźć np. pierścionki czy łańcuszki z sygnaturą:

  • próba 960 (1) - 96% czystego złota (23-karatowe złoto),
  • próba 750 (2) - 75% czystego złota (18-karatowe złoto),
  • próba 585 (3) - 58,5% czystego złota (14-karatowe złoto),
  • próba 500 (4) - 50% czystego złota (12-karatowe złoto),
  • próba 375 (5) - 37,5% czystego złota (9-karatowe złoto),
  • próba 333 (6) - 33,3% czystego złota (8- karatowe złoto).

A co jeśli na na złotej biżuterii brakuje wybitej próby? Nie oznacza to od razu, że masz do czynienia z podróbką. Zgodnie z polskimi przepisami, wyroby biżuteryjne do 1 grama nie muszą jej posiadać. Oznaczenia może brakować również wtedy, gdy są one sprowadzane zza granicy, wyprodukowano je przed wieloma laty lub pochodzą z lombardu. Zachowaj jednak czujność - oszuści nie śpią. Kupuj tylko w sprawdzonych miejscach.

Jak rozpoznać czy biżuteria jest ze złota? Możesz również udać się do salonu jubilerskiego. Specjaliści posiadają specjalne płyny, dzięki którym weryfikują autentyczność metalu. Ponadto dysponują również szeregiem urządzeń mierniczych. Oprócz tego bardzo cenne okazuje się ich doświadczenie - już po pierwszym spojrzeniu lub dotknięciu potrafią stwierdzić, czy złoty przedmiot rzeczywiście taki jest.

Możesz również samodzielnie ocenić autentyczność swojej biżuterii po wyglądzie. Wszelkie rysy, wgniecenia czy wgłębienia mogą świadczyć o tym, że nie ma ona wiele wspólnego z metalem szlachetnym.

Jak sprawdzić czy biżuteria jest ze złota w warunkach domowych? O tym za chwilę?



Testy i triki - jak stwierdzić, czy biżuteria jest rzeczywiście złota

Wizyta u jubilera nie jest konieczna do tego, aby potwierdzić autentyczność złotych wyrobów biżuteryjnych. Możesz to zrobić samodzielnie w domu. Jak?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na weryfikację tego, czy złoto jest prawdziwe jest przeprowadzenie testu magnesu. Jeśli po przyłożeniu go do pierścionka, łańcuszka czy innego elementu Twojej kolekcji ani drgną jest to jasna informacja - najprawdopodobniej masz do czynienia ze złotem. Nie martw się jednak, jeśli biżuteria lekko drgnie - może to być “sprawka” zapięcia, w których jubilerzy często umieszczają mechanizmy o właściwościach magnetycznych.

Do sprawdzenia złotej biżuterii możesz również wykorzystać kwas azotowy. Jeśli metal zmieni odcień na lekko zielonkawy to jest to jednoznaczne z tym, że nie ma nic wspólnego ze złotem.

Masz trochę więcej czasu? Wykonaj próbę Archimedesa. O czym mowa w praktyce? Test polega na sprawdzeniu gęstości złota - lub jego taniego zamiennika. Żeby go przeprowadzić, potrzebujesz szklanego naczynia wypełnionego wodą. Oblicz jej objętość i zapisz wynik na później. Następnie włóż do niego złoty przedmiot i sprawdź, ile mililitrów wody wyparł. Potem wystarczy podzielić masę biżuterii przez ilość wody, która została wyparta. Iloraz to nic innego jak gęstość złota. Jeśli oscyluje on w granicach 19,3 g/cm3 to możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że jesteś posiadaczem złotej biżuterii. A co jeśli kalkulator pokazał wynik w granicach 10,5 g/cm3? Jest to gęstość srebra, więc istnieje duża szansa, że masz do czynienia z pozłacanym srebrem.

Pozostaje jeszcze jedna próba - tym razem dźwięku. Nie jest ona tak miarodajna jak wyżej wymienione, jednak warto spróbować. Do tego testu będziesz potrzebować przedmiotu wykonanego z metalu. Potem wystarczy, że uderzysz nim w złotą biżuterię. Jeśli usłyszysz charakterystyczny, metaliczny odgłos.

Złota biżuteria - wskazówki, które pomogą ci upewnić się co do jej autentyczności



Złota biżuteria jak rozpoznać ją nawet bez większego doświadczenia w tej kwestii? Oprócz metod, które opisaliśmy powyżej możesz również wcielić w życie dodatkowe wskazówki.

Sprawdź, czy na złotych elementach pojawiają się przebarwienia. Najczęściej wynikają one z tego, że bransoletka czy naszyjnik nie są wykonane ze złota, a z innego metalu, który jest pozłacany. Wierzchnia warstwa z czasem zaczyna się ścierać, a wspomniane metale reagują np. z powietrzem, wodą czy też substancjami chemicznymi.

Zauważyłeś charakterystyczny niebieski nalot na złotym przedmiocie? Możesz być pewien, że nie został wykonany z metalu szlachetnego. Jest to nic innego jak tombak, który właściwie nie ma żadnej wartości. Stop miedzi z cynkiem reaguje z ludzkim potem, czego efektem są powstałe przebarwienia. A skąd kolor tombaku do złudzenia przypominający złoty? To w dużej mierze duża zawartość miedzi.

Bardzo często można również spotkać się z zielonkawym nalotem na złotej biżuterii, która tak naprawdę nią nie jest. Jest to dla Ciebie jasny sygnał, że trzymasz w ręku mosiądz. Pokrywa się go patyną, która jest odpowiedzialna za wspomniany nalot.

Pamiętaj o tym, że złota biżuteria to ponadczasowy klasyk, który nigdy nie wyjdzie z mody. To również dobra forma inwestycji, dzięki której możesz zabezpieczyć swój domowy budżet. Jeśli chcesz cieszyć się jej pięknym wyglądem przez wiele lat, odpowiednio ją przechowuj i nie zapominaj o regularnej pielęgnacji.